• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/celebi.ozturk.9
Site Haritası
ŞİİR KLİBİ
 
               ÇELEBİ ÖZTÜRKRESMİ WEB SİTE    
                                                                           

   

Bilgi Teknolojisi ve Bilgisayar

BİLGİ TEKNOLOJİSİ VE BİLGİSAYAR

      Bilgi teknolojisinde hızlı bir değişim yaşıyoruz. Bu şaşırtıcı gelişme gelecek yüzyılda çok daha farklı boyutlara ulaşacaktır.

       Hızla gelişen, yeniliklere açılan, teknolojiye aç bir toplum olarak sürekli yeni bilgi arayışındayız. Bu arayış bilgisayarla tanışan toplumumuzda bilgi alma, bilgi verme, bilgi depolama konularında hızlı bir değişim, gelişme göstermiştir. Bu nedenle bilgisayar teknolojisi günlük yaşantımıza hızlı bir şekilde giriş yaparak, hayatımızı değiştirmiştir. Hastanelerde, bankacılık sektöründe, özel sektörde ve kamu kurum ve kuruluşlarında köklü değişikliğe neden olmuştur. Özellikle bilgi giriş-çıkışlarının hızlı bir şekilde yapılarak zaman ve emek tasarrufu sağlaması günlük hayatımızı kolaylaştırırken, teknoloji sarhoşluğu içine giren toplumumuz bilgisayarın zararlarını göz ardı etmiştir. Özellikle son yıllarda “Bilişim Suçları Yasası’nın” çıkmış olması sevindiricidir.

       Hayatımıza girerek günlük yaşantımız içinde yerini alan ve bizimle en yakın arkadaş olan bilgisayarı iyi tanımamız, hızla gelişen bilgi teknolojisi çağında zorunlu hale gelmiştir. Bu, en yakın arkadaşımızı nasıl ki tanımak istiyoruz, buna benzemektedir. Bilgisayarı tanımak demek, günlük yaşantımızın daha da kolaylaşması ve onun zararlarından da olabildiğince kendimizi korumamız anlamına gelmektedir.

       Bilgisayar insan değildir. Verdiğimiz bilgilere göre çalışan bir işlemcidir. Biz, doğru bilgiler girersek ve ondan da doğru bilgi istersek faydalanabiliriz. Aksi halde sayısız zararları ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu şu demektir; bilgisayarın zararı kullanıcının kendisinden kaynaklanmaktadır.

       Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Bilgisayar en yakın çalışma arkadaşımız ve yardımcımızdır. Bize bu kadar yakın olan teknolojiye gözümüz gibi bakmamız zorunlu, hatta gereklidir. Aksi halde hem işimize, hem de bütçemize zararı olabileceğini gözden kaçırmamalıyız.

       Bilgi toplumu haline gelmemiz nedeniyle bilgisayara ihtiyaç duyulması, beraberinde yeni iş sektörlerinin oluşmasına da neden olmuştur. Daktilo makinelerinin yerini alan bilgisayarlar, bunları pratik bir şekilde kullanan ara elaman (Operatör) ihtiyacını doğurmuştur. İçinde yaşadığımız bilgi çağında bilgisayar öğretmeni, eğitimi, operatör v.b. meslek dallarınıda ortaya çıkarmıştır.

       Kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör ve evlerimizde yerini alan bilgisayarların hangi dildeki klavyelerle yazılacağı tartışmaları da ortaya çıkmıştır. F klavye mi, Q klavye mi tartışması yaşanırken, birçok Avrupa ve Asya ülkelerinin Q klavyeyi kendi dillerinin özelliklerine çevirerek bu şekilde eğitim verdikleri ve kullanıcıların kendi dillerine göre yetiştikleri göz ardı edilmektedir. Kaldı ki Türkçenin bazı üstünlükleri de bu tartışmada erimektedir. F klavyenin (Türkçe klavye) Q klavyeye üstünlüğü tartışmasız bir gerçektir. Ülkemizde Türkçe eğitim yapıldığından ana dilimize uymayan Q klavye bilgisayar eğitimini de zorlaştırmaktadır. Türkçenin özellikleri Q klavyede yoktur. Bu da hiç kuşkusuz öğrenciyi olumsuz etkilemektedir. Standart türk Klavyesi bilimsel esaslara dayalıdır.

       Bilgisayar eğitiminde F klavyeyi tavsiye ediyoruz. F klavye ile çalışan bir kişinin çok daha başarılı olduğu bilimsel bir gerçektir.