• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/celebi.ozturk.9
Site Haritası
ŞİİR KLİBİ
 
               ÇELEBİ ÖZTÜRKRESMİ WEB SİTE    
                                                                           

   

Bilgisayar Öğrenmenin Önemi ve Faydaları

BİLGİSAYAR ÖĞRENMENİN ÖNEMİ VE  FAYDALARI

 

       Gerek özel sektörde, gerek kamu hizmeti veren resmi işyerlerinde bilgisayar çalışanların en büyük yardımcısı olmuştur. En karmaşık hesap, plan, proje, çeşitli cetveller v.b. nin hazırlanmasında ve uygulanmasında dijital sistemli bu elektronik makinelerden yararlanılmıştır.

       Bilgisayar teknolojisinin ülkemize girmesiyle birlikte bu karmaşık hesap, plan, proje, cetvel v.b. şeylerin hazırlanması çok daha basit, hızlı ve kolay bir şekilde bilgisayarlarda yapılmaya başlanmış, bunların yanında yazıların kişisel zevklere göre düzenlenebilmesi sağlanmıştır. Daktilo makinelerinin yerini alan bilgisayarlar günlük yaşantımıza sayısız kolaylıklar getirmiştir.

       Yazıların word dosyasında yazıldıktan sonra, yazı karakteri rengi, yazı stilleri, sayfaların ayarlanması v.b. birçok özellikler ayarlanabilir ve yapılabilir, ayrıca bunların çıktılarının alınabilmesi mümkün olduğundan yazı hayatımız kolaylaşmış ve sürat kazanmıştır. Daktilo makinelerinde yanlışın daksil denen düzelticilerle düzeltilmesi zorunluydu. Bunlar manuel yapıldığından zaman kaybına neden oluyordu. Hâlbuki bilgisayarda yanlış, geri alınıp doğru tuşla düzeltilmesi imkânı olduğundan kolaylık sağlamıştır.  Ayrıca daktilo makinelerinde kopya çıkarabilmek için çift kâğıt kullanılması zorunluydu. Bunların arasına karbon konması gerekiyordu. Bu zaman kaybına neden oluyordu. Bunların hiçbirine gerek duyulmadan, bilgisayarda yazılan bir yazının birden çok kopyasının yapılması yazıcı ile mümkün olmaktadır.

       Yazıların süratli, doğru, temiz, yanlışsız ve standartlara uygun olarak yazılması, haberleşme, koordinasyon ve kontrol gibi yöntemle çok önemli işlevlerin zamanında sağlanmasının yanı sıra, bilgisayar bilenlere de iş imkânı sağlamış olmaktadır.

        Çalışırken, bilgisayardan aynı anda müzik dinlenebilmesi psikolojik bir rahatlama sağlarken, fotograf albümü yapılabilmesi, bunların slâyt olarak düzenlenebilir olması, sinema filmi ve televizyon izlenebilmesi, çekilen resim ve video, kamera filmlerinin bilgisayara kaydedilebilmesi, bunlara uygun efektlerin kişisel zevklere göre düzenlenebilmesi, internet aracılığıyla dünyanın her yerinden her türlü bilgiye kolayca erişilebilir olması, mektup gönderebilir (E-Mail) ve yazışma yapılabilir, sesli konuşma imkânı olması, kayıtların yapılabilmesi ve bilgilerin saklanabilmesi, hangi konu olursa olsun aylarca sürecek bir araştırmaya birkaç saniyede ulaşılabilir, kolay ve hızlı bir şekilde doğru bilgi temin edilebilir olması, her türlü ürünün tanıtım ve reklâmının yapılabilir olması, bunların dünyanın her yerine hızlı, masrafsız bir şekilde ulaştırılabilir olması ki, bu şekilde en masrafsız reklâm aracı olması, çeşitli oyunların oynanabilir olması, internet aracılığıyla ders verilebilir ve alınabilir olması, ajanda gibi kullanılabilir olması bilgisayarın önemini daha da artırmaktadır. Bu nedenledir ki bilgisayar hayatımızın vazgeçilmezi olmuştur.

       Bilgisayar, günümüzde her yerde kullanılmaktadır. Süratli yazışma sağlamış olmasının yanı sıra, kaliteli ve ekonomik olması ve bazı kararların ve genelgelerin zamanında ve düzgün bir şekilde ilgili birim ve kuruluşlara iletilmesinde çok önemli rol oynamaktadır.

       Bilgisayar hizmette verim ve kalitenin artmasını sağlamıştır.

       Önemli ve büyük işyerlerinin yaptıkları iş nedeniyle zaman çok önemlidir. Bilgisayar, bu işyerlerinin en önemli yardımcılarından biri olmuştur. Bunun yanında dolaşım, adresler v.b. yazım ve çizim işlemi bilgisayarda kolayca yapılabilmektedir.

       Bilgisayar bilmek ve yazmak zevkli bir iştir. Bilgisayarda her türlü iş ve işlem yapılabilir. Resim yapılabilir, boyama yapılabilir. Tüm bu özelliklerinden dolayı yeni iş kapıları açar ve insanlara ekonomik anlamda fayda sağlar.