• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/celebi.ozturk.9
Site Haritası
ŞİİR KLİBİ
 
               ÇELEBİ ÖZTÜRKRESMİ WEB SİTE    
                                                                           

   

Şiir ve Şair Üzerine..

ŞİİR VE ŞAİR ÜZERİNE…

 

     Haftalık yayın yapan Sarıkaya Gazetesindeki köşe yazımda şiir ve şair üzerine düşüncelerimi açıklarken ses uyumu ve kafiye bulunan şiirlerin güzel şiir olarak görüldüğünü yazmıştım.

      Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Genel Başkanı İsmail Kara, makaleyi fotokopi ile çoğaltarak kursiyerlere verdiğini, ayrıca radyo programlarında da yararlandığını belirterek teşekkür etmiş, bu çalışması ile beni memnun etmişti.

     İLESAM’da katıldığım bir toplantıda Sayın İsmail kara, katılımcılara bu konu hakkında bilgi vermemi rica ettiğinde, kürsüye çıkıp yetenek, malzeme, ilham ve tekniği bulunmayan kişilerin şair olamayacağını dolayısıyla ürünlerinin karalamadan öte hiçbir değerinin bulunamayacağını söyledim.

     Yeni doğan bu dergide de ilk makalemi bu konuya ayırmak istedim. Zira bilindiği gibi internette edebiyat ve şiir üzerine yayın yapan çok sayıda site mevcut. Bu sitelerde çok değerli şairler bulunduğu gibi ÇOK KÖTÜ şairlerin ÇOK KÖTÜ şiirleri de yayınlanmaktadır. Bunların Türk şiirine zarar verdiği malûmunuz. Türk şiir severleri şiirden soğutan, yayınlanmış şiir kitaplarının raflarda kalmasına neden olan KÖTÜLERİN bilinmesi, görülmesi, seçilmesi gerekir. Türk toplumu “Şair” ruhludur, diye gururlanırız. Çünkü sokaktaki herkes şiir yazmaktadır! Aslında şiir yazdığını zannediyor, demek doğru olacaktır.

     Şiir yazabilmek için;1- Yetenek, 2- Malzeme, 3- İlham, 4- Teknik, unsurların bütün olması nedeniyle birbirine bağımlı olduğunu, birinin eksikliğinin düşünülemeyeceğini belirtmeliyim. Birinin eksikliği “iyi şair” olma özelliğini etkileyeceği gibi, ürünü de etkiler. Çünkü yetenek sonradan kazanılan bir özellik değildir. İlham ve yetenek Allah vergisidir. Kültür dediğimiz bilgi birikimi şairin malzemesidir. İyi bir şiirin malzeme kaynağı şairin sahip olduğu kültürüdür. Gezerek, görerek, duyarak, yaşayarak ve çok okuyarak elde edilen bir hazinedir. İyi şiirin okuyucuyu içine çekmesi, derinliğine alarak hayal ötesi bir dünya da gezdirmesi kelimelerin gizemine bağlıdır. Mısraların konuşması şiir dilinin etkileyiciliğine bağlıdır. Bu nedenle iyi şair kelime seçerken o’nu tanımalıdır. Şair, dilin özelliklerini bilmelidir. Kelimelerle top gibi oynamalı, okşamalı, sevmelidir. Dizeyi meydana getirirken hangi ses yan yana gelirse mana derinlik kazanır, anlatım güçlenir bilmelidir. Şair, kafiye, redif ve edebi sanatlar hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Bilgi birikimi tek başına yeterli değildir şüphesiz. Yetenek ve kültürün dışında Allah vergisi ilhamında bulunması gerekir. Bu özelliklerin yanı sıra, baştan sona başka bir dünyada gezindiren, duygularımızı ve hayallerimizi zorlayarak derin ve gizemli bir hayal âleminde adeta kendimizi kaybetmemize neden olan bir diğer özellik tekniktir.

     İyi şair, felsefeyi, tarihi, psikolojiyi, sosyolojiyi, dil bilgisini bilen insandır.

     İLESAM’daki toplantıda iyi şair gerçek insandır! dediğimde katılımcılardan birkaçı itiraz ederek, “böyle şey olur mu?” demişlerdi. Dilini, tarihini bilmeyen insandan insan olmaz! Bu satırları bu kadar iddialı yazıyorum. Toplumun sevinçlerini, üzüntülerini yaşamayan, toplumun sesi olmayan, toplum psikolojisine ortak olmayan, mensubu bulunduğu toplumdan uzak yaşayan insan gerçek insan olamayacağı gibi, şair’de olamaz!

     Toplantılarda takdim edilen, adresime gönderilen birçok şiir kitabını okuduğum zaman ürperiyorum, üzülüyorum. O zaman şöyle düşünüyorum; bu insanlar, bu satırları yazmak için kendilerini neden zorluyorlar? Masraf yapıp rızıklarını matbaalara yediriyorlar. Bunlar bir yana gülünç duruma düşüyorlar. Kendileriyle alay edildiğinin farkında olmadıkları gibi bunlar açıkça söylenmediği için pohpohlanıyorlar. Beş altı şiir kitabı çıkaran çoğu “şair” in kitaplarını şöyle bir inceleyin az bile söylediğimizi anlayacaksınız. Kötü şiire kötü demek, “Kardeşim sen şiir yazma. Başka alanlarda yeteneğini araştır, geliştir.” demek insani meziyettir. Bu nedenle incelemem için gönderilen eserlerde kimsenin sırtını sıvazlamaya, ruhunu okşamaya kendimi zorunlu hissetmiyorum. Şiir ve şair bu meşakkatli yolun neresinde ise tüm yalınlığıyla gerçeği söylüyorum. Türk şiirine ve hakiki şairlere duyduğum sevgi ve saygı bunu gerektiriyor. Şiir alanında eser veren her şairinde bu şekilde düşünmesi zorunludur.

     İyi şairlerle karşılaşmak ve güzel şiirler okumak dileğiyle…