• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/celebi.ozturk.9
Site Haritası
ŞİİR KLİBİ
 
               ÇELEBİ ÖZTÜRKRESMİ WEB SİTE    
                                                                           

   

Diyanet ;İşleri Başkanının açıklaması ve bizim düşüncelerimiz

Diyanet İşleri Başkanı'nın Açıklaması ve Bizim Düşüncemiz

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in Mardin’de yapılan İl Müftüleri İstişare Toplantısında yaptığı konuşma olumluydu. Doğru düşüncelerin, fikirlerin ve söylemlerin her zaman destekçisi olmak görevimizdir. Bu sözler sağduyulu yaklaşımın sesleridir. 

Mardin’de İl Müftüleri İstişare Toplantısında önemli açıklamalarda bulunan D.İ.B. Prof. Dr. Mehmet Görmez’in açıklamaları birleştirici ve kucaklayıcı bir yapıdadır. Konuşmanın altyapısı toplum huzuruna yöneliktir. Bu nedenle önemli bir açıklamadır. Herkesin payını alması gerekir. Geleneksel İslam anlayışından kaynaklanan hurafelerin temel inanç anlayışı çerçevesinde anlatılmasına karşıdır. Bu nedenle özellikle din görevlilerinin eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi gerekir.

Sayın Görmez, bazı arızî sorunlara dikkat çekmiş ve bazı ihtilaf noktaları, iletişim kopukluklarından söz etmiştir. Bu sorunlar milletimizi ikiye bölen sorunlardır. Bu sorunları gidermeliyiz. Birbirimizi anlamalıyız. Hoşgörülü olmalıyız. Hiç kimseyi farklı düşünce ve inancından dolayı ötekileştirmemeliyiz. Acılarımızdan ders almalıyız.

İnsan olarak bizler, Ehli Sünnetim diyeni de Ehli Beyttenim diyeni de hoşgörü çerçevesinde anlamak ve saygı duymak zorundayız. Allah(c.c)’ın birbirinden ayırt etmediği, ötekileştirmediği insanları biz nasıl ötekileştirebiliriz? Bu yaklaşım inançlarımıza tamamen aykırıdır. Aramızdaki ihtilafları çözmeliyiz. Müslümanlığın gereği de budur. Müslümanlar birbirlerinin hukukuna saygı duymak zorundadır. Hiç kimse ve hatta hiçbir kurum, kendi düşüncesini zorla bir başkasına dayatamaz. Böyle bir yaklaşım, hukuka, dine, ahlâka aykırıdır.

Alevi, Sünni, Türk, Kürt, Laz, Çerkez, bu vatan coğrafyasında şekillenen kültürün zenginlikleridir. Bu vatan için gerektiğinde silah kuşandık. Birlikte barış ve huzur içinde yaşadık. Bu kültür renklerini birbirinden ayırmak, toplumda barışı bozmak, huzursuzluk çıkarmak için bu mozaiğin altını oymaya kalkmak, bu vatana bu millete yapılabilecek en büyük kötülüktür. Duygularımızı birbirimizden esirgemeyelim.

Bugüne kadar birbirimizin sofralarına misafir olduk. Düğünlerimizde, cenazelerimizde sevinçlerimizi ve acılarımızı paylaştık. Dost olduk. Kardeşçe duygularla selamlaştık. Bu nedenle kırgınlıklarımızı unutalım. Farklı düşüncede olsa da karşımızdaki insana olan kızgınlığımızı, kırgınlığımızı bir kenara atalım. Öfkemizi bastıralım ve sevgiyle kucaklaşalım. Toplumumuzun buna ihtiyacı var.

Ülkemizde yaşanan son olaylar din ve dindarlık düşüncesine, bunun algılanış biçimine zarar vermiştir. Dolayısıyla bunun algılanış biçiminin doğru şekilde onarılması gerekiyor. Bu konuda Diyanet’in göstermiş olduğu yaklaşım takdir edilmelidir. Diyanet’in geleneğinde sevgi, yardımlaşma, dayanışma, hoşgörü ve rehberlik vardır. Varoluş gerekçesi de budur. Müslüman ve gayrimüslim topluluklar arasında birliğin tesis edilmesinde Diyanet bir köprü vazifesi görür. İnsanların diline, dinine, mezhebine bakmadan yol gösterir. Diyanet toplumsal birliğin, beraberliğin sağlanmasında rehberlik yapar.

Müslümanlar, dini bilgileri sahih kaynaklardan öğrenmelidir. Hiç kimse fetva verme yetkisine sahip değildir. Fetva verecek tek kurum vardır. Bunun dışında kişi veya kişilerin söylemlerine itibar edilmemelidir. Bu tür söylemlerde bulunanların, dini, bir takım şahsı çıkarlarına alet ettikleri unutulmamalıdır. Allah(c.c) ile kul arasına hiç kimse giremez. Bu konuda Müslümanların dikkatli ve uyanık olmaları gerekmektedir.

Gaip’i bilen yalnız Yüce Allah(c.c)’tır. Bunun dışındaki söylemlere itibar edilmemelidir. Müslümanlar bugüne kadar dinde olmayan çeşitli söylemlerle kandırılmıştır. Kur’an-a ve İslam ahlakına aykırı şekilde sömürülmüşlerdir. İçinde bulunduğumuz şartlarda her zamankinden daha dikkatli olunmalı ve bu tür insanlara karşı uyanık olmalıyız. Dini vecibeleri göz ardı eden, İslam ahlakını devreden çıkarmaya çalışan kim olursa olsun karşı çıkmalıyız.

Müslümanlar şunu unutmasınlar; hem içeriden hem dışarıdan aramıza nifak sokmaya çalışanlara karşı İslam ahlakı ve dini vecibelerimizle karşı koymalıyız. Toplumun huzuru ve mutluluğu buna bağlıdır.

Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Mehmet Görmez’in açıklamalarını bu nedenle önemsiyoruz. Son derece önemli ve üstünde dikkatle durulması gereken bir açıklamadır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın toplumu kucaklayıcı, birleştirici söylem ve uygulamalarına devam etmesinden yanayız.