• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/celebi.ozturk.9
Site Haritası
ŞİİR KLİBİ
 
               ÇELEBİ ÖZTÜRKRESMİ WEB SİTE    
                                                                           

   

Bir Damla Su

Yaz geldi ve hava bunaltıcı bir şekilde ısındı. Önümüzdeki günlerde daha da ısınacağı bekleniyor.

Uzmanlar bu sıcak havalarda vücudun normalin üstünde su ve tuz kaybedeceğini belirtiyor. Bu nedenle bol bol sulu gıdalar alınmalı. Bu uyarılar nedeniyle su tüketimi bu aylarda normalin üzerinde arttı. İnsanlar, evde bile sıcaktan bunalıyor. Dost sohbetlerinde "sıcaktan bunalıyorum. Gece uyuyamıyorum" diyenlerin sayısı hayli fazla.

Bu sıcak havada sokak hayvanlarının ne zor şartlarda yaşamaya çalıştıklarını düşünüyorum ve üzülüyorum. İnsan olarak vicdan muhasebesi yapmaktan kendimi alamıyorum. Sokak hayvanları gerçekten çok zor durumda. Sıcaktan bunalmış, susuzluktan dilleri sarkmış… Hem aç hem susuz…

Allah, eşref-i mahlûkat olarak yarattığı insanlara o kadar güzel özellikler vermiş ki. Bunlardan birisi de hiç şüphesiz vicdan ve merhamet duygularıdır. İnsan, açlığı da susuzluğu da bilir. Bunu bilmemiz, aç ve susuz kalan varlıkların halini anlamamız ve merhamet etmemiz için Yüce Allah bize Oruç gibi bir ibadeti farz kılmış.

Nitekim Kur'an-ı Kerim'de hayvanlarla ilgili pek çok ayet vardır. İnsanları yaratan Allah, faydalanmamız için de hayvanları yaratmıştır. Kiminin etinden, sütünden, yününden yararlanıyoruz. Kimi hayvanlar canımızı, malımızı koruyor. Kimi hayvanların gücünden yararlanıyoruz.

Allahü teâlâ yarattığı tüm canlılara karşı merhametlidir. Hiçbir canlının birbirine zarar vermesini istemez. Hele güçsüz, ağzı dili olmayan hayvanlara eziyet edilmesini hiç istemez. Peygamber Efendimiz (S.A.V.), hayvanlara acımamızı emretmiştir. Buhari'nin naklettiği bir rivayete göre Peygamberimiz şöyle buyuruyor: Bir kadın, bir kediyi hapsedip, yiyecek içecek vermedi. Bir şey bulup yemesi için de serbest bırakmadı. Kedi öldü, kadın da bu yüzden Cehenneme müstahak oldu.

Müslim'in rivayet ettiği başka bir Hadis'te Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor: Susuz bir mümin, kuyuya inip su içti. Bir köpek de kuyunun ağzında susuzluktan bitkin vaziyette bekliyordu. O kimse, bu hayvana acıyıp, ayakkabısı ile köpeğe su verdi. Bu hareketten Allah'u teâlâ razı oldu. O kimseyi Cennete koydu.

Taberani ise Peygamber Efendimizin şu sözünü rivayet etmiştir: Yerdeki mahlûklara acımayana, gökteki melekler acımaz.

Evet, gerek insanı yaratan Yüce Allah'ın canlı varlıklara eziyet edilmemesi yönündeki emirleri gerek Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in bu konudaki sözleri çok açık olmasına rağmen; insanlar, aç hayvanları görmezden geliyor. Tüm canlıların bunaldığı bu sıcak mevsimde hayvanlara bir damla su çok görülüyor.

Gelin hep birlikte vicdan ve merhamet duygularımızı gözden geçirelim! Bile bile kendimizi cehennem ateşine atmayalım. Biraz yiyecek, bir damla su ile hem ahretimizi kazanalım hem de zavallı hayvanların yaşamlarını kolaylaştıralım.