• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/celebi.ozturk.9
Site Haritası
ŞİİR KLİBİ
 
               ÇELEBİ ÖZTÜRKRESMİ WEB SİTE    
                                                                           

   

Kazazede Hayvanlar

  Türkiye’de insanların öldüğü kaza sayısı kadar hayvanların öldüğü kazalarda var. İnsanlarla hayvanları aynı kefeye mi koyuyorsun, diye hiç kimse beni yargılamaya kalkmasın. Tabii ki insanlarla hayvanları aynı kefeye koymuyorum. Ama bir cana kast ediyorsan, kast ettiğin bu canın insan ya da hayvan olmasının bir önemi yok. Can candır. Böyle bakmak gerekir. Allah’ın yarattığı bir cana kast ettikten sonra Allah’ın emirlerine ve O’nun Peygam-berinin sünneti-i seniyesine aykırı bir davranış elbette ki haram, mekruh ve günahtır.

       Bu çerçeveden baktığımız zaman şunları da söyleyerek hafızalarımızı tazelemek yerinde olur; herhangi bir kaza ya da herhangi bir yaralanma olayında insana bakarak geçen; aman neme lazım, arabam kirlenir, başım belaya girer düşüncesiyle insanlık erdemlerinin öldüğü bir davranışta hayvanlar ölse ne olur, değil mi? İnsana merhamet etmeyen hayvana merhamet eder mi? Kim uğraşacak; veteriner arayacaksın, cebinden para harcayaksın, onun bakımı… Peki, gece gündüz her şeyi işiten, bilen, gören âlemlerin yaratıcısı Yüce Allah böyle düşünen ve davrananlar hakkında nasıl bir hüküm verecektir? Ciddi ciddi düşünmenizi öneririm!

       Ben, kedi ve köpeklerin ağladığına şahit oldum. Bir köpeğe araba vurmuştu, yanındaki köpek bırakıp gitmedi. Yanında uluyarak ağladı. Hayvan diyerek geçiştiriyoruz ama bir hayvanın bu davranışını iyi düşünmek gerek. Allah, hayvana nasıl bir içgüdü verdi ki, hayvan böyle davranabiliyor?

       Pek çok hayvan kaza nedeniyle ya ölüyor ya sakat kalıyor. Tıpkı insan gibi. İnsan başının çaresine bakabiliyor. Ona bakacak devleti, yakınları var. Ya köpekler ne yapıyor? Oturup düşünelim.

       Sürücüler! Kendim de bir sürücü olarak daha dikkatli davranmamız gerektiğinin altını çiziyorum. Yol bizim, tamam, ama bıraksakta o masum hayvanlar rahat bir şekilde geçse ne olur? Fiyakamız mı bozulur? Hayvanları korusak, bile bile ki, içimizdeki o egoist vahşi canavarı dinlemeyerek o hayvanları kollasak…

       Üç aydır yazımı hayvanlarla ilgili konulara ayırdım. Bunun nedeni şüphesiz makalelerimde altını çizdiğim konulardır. Bu makaleleri okuyan yüz kişiden biri hayvanlara karşı merhamet gösterse, o hayvanları korusa amacıma ulaşmış olurum. Sözüm ona içimizde insan görüntüsünde öyle hayvanlar var ki, bırakın sadece hayvana eziyet etmeyi, insana bile eziyet etmekten sadistçe zevk alıyorlar.

       Sadece insan haklarına değil, hayvan haklarına da saygılı olmayı öğrenmek zorundayız. Kaldı ki, biz, hoş görü ve merhamet göstermekte en üstün bir dinin mensubuyuz. Bu nedenle dinimize uygun hareket etmek zorundayız.

       Allah’a ve Peygamber’e yakın, insanları ve hayvanları seven, koruyan, kollayan, onların haklarına saygı gösteren iyi kullar olarak; yaşamak, yaşatmak, öğretmek dileğiyle…