• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/celebi.ozturk.9
Site Haritası
ŞİİR KLİBİ
 
               ÇELEBİ ÖZTÜRKRESMİ WEB SİTE    
                                                                           

   

Şiddetin Özendirilmesi ve Sonuçları

   Ekranlarımızda şiddet içerikli filmlerin pragmanları iki hafta öncesinden başlar ve yayınlandığı kanalda her gün gösterilir. Bu açık bir şekilde reklâmdır; silahın, yaralamanın, öldürmenin, sakat bırakmanın reklâmı… Geçen haftaki yazımda da 3984 Sayılı Radyo ve Televizyon Yayınları Hakkındaki Kanunun 4/g maddesine dikkatinizi çekmiştim. Konunun Türk Milleti için hassasiyeti hepimizce malûmdur. Bu kadar önemli ve hassas bir konuda sessiz kalınması mümkün değildir. En azından kendime ve çevreme duyduğum saygı nedeniyle mümkün değildir. Bu reklâm filmleri (filmlerin pragmanları) küçük yaştaki çocukların beyinlerini zehirliyor. Bakıyorsunuz çocuklar filmde gördüğü dövüş sahnelerinin aynını taklit ediyor. Hatta anne, baba ve evdeki diğer büyüklerin, hadi oğlum vur! v.b. şekilde teşvik ettiği görülüyor. Öldürme sahneleri için vah, tüh, yazık, öldürmek günah! gibi sözler izleyenlerin ağzından duyulmadığı gibi, çocukların yanında; helal olsun; vur, öldür! gibi teşvik edici sözler sarfediliyor.

       Şiddeti övücü şekilde teşvik v.b. söz ve davranış sergileyen ailelerde yetişen çocuklar şiddete eğimli oluyor. Huysuz, anlayışsız, geçimsiz oluyor. Acıma duygusu olmuyor. Daha bencil oluyor. Kendi menfaatlerini koruma ve kollama da hak, hukuk, örf, adet, gelenek ve görenekleri göz ardı edebiliyor.

       Bu nokta da önemli gördüğüm ve konuyla ilgili olması nedeniyle bir konuyu aktarmak istiyorum. Aslına bakarsanız şiddet ile birlikte sokak hayvanlarına da dikkatinizi çekmek istiyorum. İki gün önce ilçemizdeki sağlık ocaklarından birine gitmiştim. Sağlık Ocağının yanında bulunan boş araziye bir köpek yavrulamış. Anne köpeği ve yavrularını sağlık ocağı personelinin beslediğini gördüm. Bir personel hayvanların önüne su koyuyor, Doktor marketten aldığı sütü köpeğe veriyor, ayrıca hayvanlar hem yağmurdan korunsun, hem güneşten korunsunlar diye bir kulübe yapıyorlar. Doğrusunu söylemek gerekirse; bir gün hasta olursam böyle merhametli Doktor ve personelin eline düşmeyi isterim, diye düşünmekten kendimi alamadım. Hâlbuki bir gün önce yaşadığım bir olaydan dolayı moralim bozulmuştu. Adliye Binasının biraz ilerisinde ana yolda bir otomobil bile bile bir köpeğe çarptı ve çekip gitti. Vardım, yolun ortasında yatan köpeği kenara taşıdım. Hayvanın ağzından ve burnundan kan geliyordu. Şoföre hiddetlendim, kızdım. Hayvanın başını okşadım, hayvan ayaklarını diredi, başını geriye atarak acı acı uludu. Utanmasam ağlayacaktım. Yerköy’de bu hayvanı ameliyata alarak iyileşmesini sağlayacak yeterli teknik destek maalesef yok. Daha önce yaşadığım bir olaydan dolayı bunu iyi biliyorum. Yapabileceğim bir şey yoktu. Üzgün bir şekilde oradan ayrıldım. Sağlık Ocağı personeli ile konuşurken, yavruların kulaklarının dibinden kesilmiş olduğunu söylediler. Bunu yapanlar nasıl bir vicdana sahip, diye söylendiler. Sokak hayvanlarına akıl almaz işkenceler yapıldığını, duyduklarını söylediler. Köpekleri ateşe atıyorlarmış! Dövüyorlar ve dövüştürüyorlarmış. Üstelik bunu yapanların 7 – 8 yaşından başlayıp 13 -14 yaşına kadar çocuklar olduğunu söylediler. Kulaklarıma inanamadım. Bu yaşta bu vicdansızlık, bu acımasızlık nasıl bir zihniyetin ürünü olabilir? Bunlar nasıl bir ailede yetişiyorlar ki hayvanlara bu kadar acımasız davranabiliyorlar, işkence yapabiliyorlar?

       Kur’an da hayvanlarla ilgili ayetler bulunuyor. Ayrıca Peygamber Efendimizin bu konuda Hadis-i Şerifleri var. Nakledilen bir hadiste Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor: "Bir adam yolda, yürürken susadı ve susuzluğu arttı. Derken bir kuyuya rastladı. İçine inip susuzluğunu giderdi. Çıkınca susuzluktan soluyup toprağı yemekte olan bir köpek gördü. Adam kendi kendine: "Bu köpek de benim gibi susamış" deyip tekrar kuyuya inip, mestini su ile doldurup ağzıyla tutarak dışarı çıktı ve köpeği suladı. Allah onun bu davranışından memnun kaldı ve günahlarını affetti."  Resulullah'ın yanındakilerden bazıları: "Ey Allah'ın Resulü! Yani bize hayvanlar(a yaptığımız iyilikler) için de ücret mi var?" dediler. Aleyhissalatu vesselam: "Evet! Her "yaş ciğer" (sahibi) için bir ücret vardır" ¹ Başka bir hadiste ise şöyle rivayet edilmiştir: "Fahişe bir kadın, sıcak bir günde, bir kuyunun etrafında dönen bir köpek gördü, susuzluktan dilini çıkarmış soluyordu. Kadıncağız mestini çıkararak (onunla su çekip köpeği suladı). Bu sebeple kadın mağfiret olundu."²

       Açık ve net bir şekilde dinimizce hayvanlara merhamet edilmesi emredilmiş, onlara eziyet ve işkence edilmesi yasaklanmış ve onlarında haklarının korunması istenmiş, ayrıca yasalarla da hayvan hakları hüküm altına alınmışken, çocuk yaştaki insanların hayvanlara eziyet ve işkence yapmaları, buna büyüklerin seyirci kalmalarını anlamakta zorlanıyorum. Bütün bunlar ekranlarımızda şiddeti özendiren, teşvik eden filmlerin sonucudur. Ailelerin birkaç saatlik zevkleri uğruna çocuklarının beyinlerini zehirlemelerinin sonucudur. Yetkililerin biran önce buna dur demeleri, ailelerinde üzerine düşen görevi yapmaları gerekir. Aksi halde ŞİDDET TOPLUMU olmaktan kurtulamayacağız.

       Erzurum Milli Eğitim Müdürlüğü 200 okulu kapsayan şiddet konulu bir araştırma yaptı. Erzincan Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Yrd. Doç. Dr. Özlem Bektaş Öztaşkın’da şiddet konulu farklı bir araştırmaya imza attı. Her iki araştırmada da çıkan sonuç oldukça düşündürücü ve kaygı verici: Ekranlarımızda izlediğimiz şiddet içerikli filmlerin çocukları şiddete yönelttiği, davranış bozukluğuna neden olduğu tespit edildi. Araştırmaya katılan öğretmenler, öğrencilerin, filmlerdeki kahramanlara özendikleri, onlar gibi konuştukları, onların davranışlarını sergilediklerini söylemişlerdir.

       Üç haftadır ısrarla yazıyorum. Şiddet konusuna dikkatinizi çekmeye çalışıyorum. Umuyorum bu makalelerimi yetkililer okumuştur.  
       Şiddet konusunda yetkililerin işbirliği yaparak gerekli önlemleri almalarını diliyorum.

1-      Hadis No : 1975- Kaynak: Buhari, Şirb 9, Vudu 33, Mezalim 23, Edeb 27; Müslim, Selam 153, (2244); Muvatta, Sıfatu'n Nebi 23,

2-      Hadis No : 1976 - Kaynak: Müslim, Tevbe 166, (2245)