• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/celebi.ozturk.9
Site Haritası
ŞİİR KLİBİ
 
               ÇELEBİ ÖZTÜRKRESMİ WEB SİTE    
                                                                           

   

Memur ve Emekliye de Kömür Yardımı Yapılsın

 Hatırlayacaksınız on yıl kadar önce, “Memura fitre ve zekât düşer mi düşmez mi?” tartışmasına Diyanet İşleri Başkanlığı son noktayı koymuş ve şöyle bir fetva yayınlamıştı: “Memurlara fitre ve zekât düşer.’

       Bugün bir memur ortalama 1.100 TL. civarında maaş alıyor. Kira, elektrik ve su giderleri, okul masrafları, kışlık yakacak, giyecek ve yiyecek giderleri v.s. derken bu maaşla bütün bu giderlerin karşılanması neredeyse imkânsız. Bu maaşla insanca yaşamak çok zor.

       Memurlar, sözleşmeliler ve memur emeklileri zamlı maaşlarını aldılar ve oldukça mutlu ve memnunlar!

       Devlet Memurları, sözleşmeliler ve memur emeklileri geçtiğimiz ay enflasyon rakamlarına kilitlenmişti.  2010 yılının ilk 6 ayı iç in %2,5 zam öngörülen memurlar, sözleşmeli ve memur emeklileri ilk 6 aydaki enflasyon oranının %2,5 oranındaki zam oranını aşması halinde aradaki farkı ek zam olarak alıyor.

      Türkiye İstatistik Kurumu her yıl iki defa (altışar aylık dönemlerde) Tüketici Fiyat Endeksini (TÜFE) açıklıyor. İlk 6 ay için açıklanan artış%1,67’lik bir ek zammı gündeme getirdi. Bu artışla birlikte zam oranı 4,l7’ye yükseldi. Kesin ek zam için TÜİK tarafından haziran ayı verilerine göre zam yapıldı.

       Memurlar, sözleşmeliler ve memur emeklileri Temmuz ayından itibaren iki-üç ay sonra havaların soğuyacağını ve okulların açılacağını hesap ederek bütçelerini buna göre ayarlamaya şimdiden başladılar. Ancak bütçe açık veriyor! Kış ayıyla birlikte kışlık yakacak, giyeceği, yiyecek ek külfet getiriyor. Kış mevsiminin getireceği 5 aylık ek külfet memuru bir yıl boyunca belini doğrultamayacak bir duruma getirecek.

       Hükümetin, geliri az olan, hiç geliri olmayan ve yardıma muhtaç vatandaşlarımız için yapmış olduğu sosyal yardımlar takdire şayandır. Bu yardımları göz ardı etmek, hiç yapılmamış saymak vefasızlıktır. Hak edene hakkını vermek lazım… Vatandaşımız hiç çalışmadan rahat rahat yan gelip yatabilir, affedersiniz! Yaşayabilir… Hem de büyük şehirde yaşayabilir. Nasıl olsa devlet kira yardımında bulunuyor, kömür yardımında bulunuyor. Yiyecek yardımında bulunuyor. Hele Ankara Büyük Şehir Belediyesinin yardımseverliği konusunda üzerine yok… Nasıl olsa devlet Yeşil-Kart veriyor, sağlık işleri de beleş! Halkımız yardımseverlikte duyarlıdır; konu komşudan da geliyor. E çalışmaya ne gerek var!?

       Şimdi bu devletin Diyanet İşleri Başkanı, “Memurlara fitre ve zekât verilebilir,” açıklamasını yaptı ya, bir de “yandaş”, “karşıt” vatandaş ayırımı yapılıyor ya… Bu ayırım yapılmasın, bu ülkede yaşayan her Türk Vatandaşı devletin sosyal yadımlarından eşit bir şekilde faydalansın. Kış mevsimi yaklaşırken memurlara, sözleşmelilere, memur ve hatta işçi emeklilerine de kömür yardımı yapılsın.

       Kaynaktan kesinti yapılan memur, sözleşmeli, işçi, emekli memur ve işçi emeklilerinin hakkı birilerine peşkeş çekilmesin. Bu sadece çalışanların değil, toplumun her kesiminin devlete olan güveninin sarsar.