• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/celebi.ozturk.9
Site Haritası
ŞİİR KLİBİ
 
               ÇELEBİ ÖZTÜRKRESMİ WEB SİTE    
                                                                           

   

1,,5 Aylık Temel Eğitim Terörle Mücadelede Yetersiz

Geçen haftaki yazımda bunu söylemiştim.

       Geçen hafta ilçemizden bir şehit verdik. Piyade uzman Çavuş Mehmet Tez hain bir saldırı sonrasında şehit oldu. Herkesin, hepimizin içi yandı. Ancak İÇİMİZ YANARKEN GENEL BİR BAKIŞ başlığını attığım geçen haftaki yazımı hafızalarımızda bir yoklayalım.

        Askere giden herkes bilir; silah eğitimleri yetersizdir. Bunun nedeni eğitim verenlerin bu eğitimleri önemsememeleri, günü kurtarma düşüncesinden kaynaklanır. Başka bir nedeni “toprakçılık!” tır. Askere giden herkes hemşerini arar, Onbaşı, Çavuş hemşerisini arar. Hatta askere gitmeden hemşeri aranır ki çocuğum rahat etsin, diye. Askerlik rahat edip, yan gelip yatılacak ana kucağı, baba ocağı mıdır? Birliğinde, bölüğünde toprağını bulan yaşar adeta! Eğitimlere çıkmaz, yatar.

       Bir de atış eğitimi vardır. Askere gidene kadar eline silah almamış olan gençler silahı burada tanır. Eğitimlerde atışlar genellikle karavanadır. Yani boşa atış yaparlar. Bir de yukarıda anlattığım durumda olanlar boşa atar. Atış eğitimlerinde en başarılı olanlar doğu bölgelerimizde yaşayanlardır. Attıklarını vururlar. Hedef şaşmaz. Herkes bilir ki bunlar daha çocuk yaşta silahla tanışır.

       Yukarıda anlattığım konulara niye dikkatinizi çekmek istedim!? Bu konu aslında gündemde olan fakat nedense gündeme getirildiği an fazla irdelenmeyen, hatta hemen üstü kapatılan bir konu….Gençlerimiz yeterli silah eğitimi almadan çatışmanın içine gönderiliyor. Bu nedenledir ki gençlerimiz bir bir ölüyor. Uzman kadroların riskli bölgelerde görev yapmalarını bu nedenle destekliyoruz.

      Bizim bu yazdıklarımızın ardından, Elazığlı şehidimizin babası feryat etti. “Oğlum 1,5 aylık temel eğitimle 3 kurşun atıp çatışmaya gönderildi” diye. Acılı bir babanın ağzından dökülen bu feryatlar aslında bir gerçeğin dışa yansımasıydı. Hepimiz biliyoruz ki verilen silah eğitimleri yetersiz. Bu eğitimler gözden geçirilmelidir. Bu babanın feryadının ardından devletin üst kademe yönetimi Cumhurbaşkanı Gül’ün daveti üzerine Çankaya Köşkünde bir araya geldi. Konu, yukarıda açıkladığımız husus…Demiştik, gündemde, ancak gündeme geldiği an çabucak unutuluyor. Bu sefer devletin en üst makamında bu konu tartışmaya açıldı. Olması gereken buydu. Bu konu tartışılmalı ve çözüme kavuşturulmalıydı. Terörle mücadelede yapı tartışması başladı. Terörle mücadelede kısa, orta ve uzun vadede alınabilecek önlemler konusunda bir araya gelen devlet erkânı, en kısa sürede terörle mücadele konusunda gerekli çareleri hayata geçirmelidir. Böylece milletin canı daha fazla yanmaz.

       Hatırlanacağı gibi Genel Kurmay Başkanı “Profesyonel Ordu’yu” gündeme getirmiş ve terörle mücadele için profesyonel ordu’nun görev yapacağını açıklamıştı. Bu açıklama milletin gönlüne su serpmişti. Ancak aradan geçen sürede herhangi bir çalışma yapılmadığı gözleniyor. Son zamanlarda hızla artan terör olayları halkı bezdirip moralini tamamen çökertirken, askerinde moralini bozup sağlıklı görev yapmasını engelliyor. Askere çocuğunu gönderen ana babalar endişeli…Ne zaman bir şehit haberi duysular yürekleri çarpıyor, acaba bizim çocuğumuz mu? diye. Hergün yaşanın bu duygular halkın moralini bozuyor, devlete olan güvenini sarsıyor. Bunların önlenmesi gerekiyor. Vakit geçirmeden etkin önlemler alınması gerekiyor.

       1,5 aylık temel eğitimin ardından eline silah verilip teröristlerin önüne çıkartılan bu çocuklar belki tek kurşun bile sıkmamıştır. Bunlar, kendilerini korumaktan aciz iken teröristlerle etkin bir şekilde nasıl mücadele edebilir?

       1,5 aylık temel eğitim alan asker terörle mücadele etmemeli, daha geri görevlerde askerliğini tamamlamalıdır. Sınır bölgelerimize gönderilecek askerimizin atış istatistikleri gözden geçirilmeli, başarısız olanlar bu bölgelere gönderilmemelidir.

       Anaların babaların yüreği daha fazla yanmasın. “Oğlum 1,5 aylık temel eğitimden sonra 3 kurşun atıp çatışmaya gönderildi” diyen babanın feryadına kulak verilmeli.