• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/celebi.ozturk.9
Site Haritası
ŞİİR KLİBİ
 
               ÇELEBİ ÖZTÜRKRESMİ WEB SİTE    
                                                                           

   

Bengül Dedeoğlu


Bengül Dedeoğlu ile Söyleşi

“Kadının Adı Var” Sayın Bengül Dedeoğlu ile beni tanıştıran bir projedir. Bu kitap üzerinde üç ay birlikte çalıştık. Bu çalışma sırasında Sayın Dedeoğlu’nun kibar, nazik davranışları, konuşmaları ben de hayranlık uyandırdı. Kendisi en zor zamanlarda bile gülmeyi başarabilen bir insan. Onurlu, vakur, azimli ve dik duruşuna hayranlık duymamak mümkün değil. Bu çalışma sırasında şunu da gördüm; Sayın Dedeoğlu çocukları çok seven bir insan. Tanısın tanımasın çocuklarla ilgilenen, onlara bir ana bir abla şefkatiyle yaklaşan çok sabırlı bir insan. Aynı zamanda kadınların yaşadığı sorunları, onların içinde bulunduğu zorlukları en iyi bilen, gözlemleyen ve her platformda aktarabilen bir insan.

“Kadının Adı Var” yayınlandıktan sonra gelen eleştiriler, kitabın editörü olarak beni memnun etti. Olumsuz eleştiriler hatamızı görmemizi sağlayacak, olumlu eleştiriler ise doğru yolda olduğumuzun göstergesi olacaktır. Her ikisine de samimi olarak açığız. Sayın Bengül Dedeoğlu’da açık yüreklilikle bunları ifade etmekten çekinmiyor.

AHABERİM.COM editörü olarak, kendisine söyleşi teklifini yaparken, bu kadar yoğun çalışma temposu arasında vakit ayırabilecek mi, diye endişeliydim ancak o her zaman ki gibi kendisine yakışanı yaptı; onda vefa duygusunun sınırsız olduğunu da gösterdi: Teklifimi hiç tereddüt etmeden kabul etti ve “Sizin gibi değerli bir şahsiyet için işin, zamanın önemi yok. Birkaç saat bekleyebilir,” diyerek alçakgönüllülüğünü de göstermekten çekinmedi. Kendisine bir kez daha teşekkür ediyor ve sizleri Sayın Bengül Dedeoğlu ile baş başa bırakıyorum.

BENGÜL DEDEOĞLU KİMDİR?
1968 yılında doğan yazar, 1985 yılında Bakırköy Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümünden mezun oldu. Kendini çocuk gelişimi üzerine yetiştirmek için mesleğiyle ilgili çok sayıda kurs, seminer ve eğitimlere katıldı.

Yazar, çok çeşitli iş alanlarında çalıştı. Çeşitli dershanelerde eğitim danışmanlığı, özel anaokullarında öğretmenlik, 18 yıl Sümer Holding bünyesindeki anaokulunda öğretmenlik yaptı. 2005 yılında Yavuz Oyun Evi’ni kurarak Kurucu Müdürlüğü’nü yaptı. 2012 yılında Fatih Tapu Müdürlüğü’nden emekliye ayrıldı.

Çocukları çok seven yazar, özellikle çocuklar üzerine yazılar yazdı ve onların gelişimiyle ilgili çalışmalara imza attı. Çeşitli dergi ve TV programlarına katılarak çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yazar, 3 – 6 yaş arası çocuklar için yazdığı Zekâ Geliştirme, Oyunla Matematik Öğrenme ve din konularındaki kitaplarıyla tanınıyor.

BENGÜL DEDEOĞLU İLE SÖYLEŞİ

Konuşan: Çelebi Öztürk

ÖZTÜRK: Sizi yazmaya iten nedenleri söyleyebilir misiniz?
DEDEOĞLU: Çocukları çok seviyor olmam… Bu nedenle çocukların gelişimine katkı sağlamak amacıyla yazmaya başladım.
ÖZTÜRK: Yazmak konusunda sizi teşvik eden oldu mu?
DEDEOĞLU: Çocuklar sonra çevremdeki yetişkin insanlar. Başarılı olduğumu ve yazmam gerektiğini söylediler. Onların teşviki beni yazmaya yöneltti.
ÖZTÜRK: Yayınlanan ilk kitabınız hangisidir?
DEDEOĞLU: Oyunla Matematik Öğrenme.
ÖZTÜRK: İlk kitabınız yayınlandığında neler hissettiniz?
DEDEOĞLU: Çok heyecanlandım. İlk kitabım olmasının yanı sıra çocuklar için faydalı bir şey yaptığıma olan inancım nedeniyle…
ÖZTÜRK: Çocuklar için yazdığınız kitabınızın ismi neydi, bilgi verebilir misiniz?
DEDEOĞLU: Çocuklar için “Oyunla Matematik Öğrenme” 3 yaş, “Oyunla Matematik Öğrenme” 6 yaş, “Zekâ Geliştirme” 3 ve 6 yaş , “Dini Bilgiler Faaliyet Kitabı” 3 ve 6 yaş ve “Hikâyeler” dir.
ÖZTÜRK: Bu kitaptan beklentileriniz neydi? Amacınıza ulaşabildiniz mi?
DEDEOĞLU: Beklentim, çocuklara faydalı olabilmekti. Bunu başardığıma inanıyorum. Çocuklara, eğlenerek matematiği sevdirmeyi başardım. Bu, benim için en büyük mutluluktur. 19 senelik öğretmenlik tecrübelerimi bu kitaplarımda paylaştım.
ÖZTÜRK:”Kadının Adı Var” isimli öykü kitabınızın editörlüğünü ve isim babalığını yapmaktan onur duyduğumu söylemeliyim. Bu sizin ilk öykü kitabınızdı. Hayatınızda ne gibi değişikliklere neden oldu? Bu kitaptan ne beklediniz? Gelen tepkiler sizi memnun etti mi? Bilgi verebilir misiniz?
DEDEOĞLU: Çelebi Bey, “Kadının Adı Var” isimli bu kitap ilk öykü kitabım olması nedeniyle benim için çok önemliydi. İlkokul çocukları kadar heyecanlıydım. Ancak beni cesaretlendirmenizi hiç unutmayacağım. Bu kitapta hakkınız çok. Büyük emek harcadınız. Sizin de belirttiğiniz gibi hem isim babalığı hem emeğiniz için ne kadar teşekkür etsem azdır. Tecrübelerinizi benimle paylaştığınız için teşekkür ediyorum. Sizi tanımış olmaktan çok mutluyum.
Kitap hakkındaki tepkilere gelince, çok güzel tepkiler aldım. Hem okuyucu grubundan hem edebiyat alanıda çalışan çok değerli yazarlarla tanışma fırsatı yakaladım. Pek çok söyleşi teklifi aldım. Haberler yapıldı. Sosyal paylaşım sitelerinde hem şahsımla ilgili hem “Kadının Adı Var” isimli öykü kitabımla ilgili övgü dolu paylaşımlar yapıldı. Bunlar beni çok mutlu etti. Ayrıca İstanbul’da yayın hizmetini sürdüren yayıncılarla tanıştım. Bu da benim için önemli bir gelişme. Bu kitabım E Kitap olarak 3 dilde yayınlandı ve halen satışta. İlk öykü kitabım olması nedeniyle çekiniyordum açıkçası ama şimdi çok mutluyum. Hak ettiği değeri aldığına inanıyorum. Maddi olarak beklentim yok, sadece manevi olarak önce okuyucuyu tatmin etmesi gerekiyordu. Bunda başarılı oldum.
ÖZTÜRK: Kitabınızın arka kapağındaki tanıtım yazısında “İslam ülkelerinde kadın olmak zordur” diyorsunuz. İslam ülkelerinde kadın olmak neden zor? Açıklayabilir misiniz?
DEDEOĞLU: Tabii ki. Bu soru için özellikle teşekkür ediyorum. Din hakkında bilgisi olmayan, özellikle hemcinslerimin hâlâ erkek hegemonyasından kurtulamadıklarını üzülerek görüyorum. Bu sorunuzu bazı kadın okuyucularım soruyor, bunların, kendi varlıklarını anlayamamış olduklarını, İslam dini hakkında çok az, o da kulaktan dolma bilgiye sahip olduklarını görüyorum. Ben, elhamdülillâh Müslüman bir kadınım. Mensubu bulunduğum dinimle şeref ve onur duyuyorum. İslam dini, kadın olduğum için, bana cennette yer almak gibi en büyük şerefi müjdelemiş. Ben, aynı zamanda bunun da hakkını verebilmeliyim. İslam ülkelerinde kadın olmak zordur, derken dini aşağılamak gibi düşüncemiz kesinlikle yoktur. Evet, İslam ülkelerinde kadın olmak zordur. Kendini din âlimi gibi gören öyle softalar var ki, kadını horlamakta ve ikinci sınıf varlık gibi görmektedir. Kadını aşağılayan kocalar, kayınvalideler, maçolar, insan kılığına bürünmüş erkekler kadını yalnızca “dişi” olarak görmektedir. Kadına, mal, bir köle muamelesi yapıyorlar. Tarlada, bağda, bahçede çalışan, evde anne eş olarak hizmet eden kadının çalışan insanlar gibi mesaisi yok. Kadın resmen köle gibi kullanılıyor. İnsan olduğu unutuluyor. Kadınların Allah katında ne kadar kutsal birer varlık oldukları hatırlanmıyor. Bu yüzdendir ki kadın cinayetleri, kadına şiddet engellenemiyor.
ÖZTÜRK: Kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın çalışmaları var. Bunlar sizce yetersiz mi?
DEDEOĞLU: Kesinlikle yetersiz. İnsanların bu konuda din ilmiyle bilgilendirilmesi şart. Bu olmadığı için devlet, kadın haklarını koruyacak yasalar çıkarmış olsa da hâlâ yetersiz. Kadını eşya gibi gören bir toplumda yasalar işe yaramaz. Kadın, hâlâ “gülmenin günah” olduğunu düşünen bir toplumda yaşama mücadelesi veriyor. Böyle düşünen insanlar kadına hangi gözle bakar? Kadın, ağlamak, itilmek ve kakılmak için yaratılmış!
ÖZTÜRK: Kitabınızı kadınlarımıza ithaf ettiniz. Bunun özel bir nedeni var mı?
DEDEOĞLU: Evet, tabii ki var. Müslüman Türk toplumunda kadın birey olarak hem evde hem iş hayatında hem toplum içinde yer almak ve yaşayabilmek çok zor. Bunun için kendinizden sürekli fedakârlıkta bulunmanız gerekiyor. Şiddet gören, aşağılanan, horlanan, öldürülen kadın, aynı zamanda bağda bahçede çalışmak zorunda. Evinde eş ve anne olmak zorunda. Çocuk doğurmak ve büyütmek zorunda. Bunları yaparken aç kalacaksınız, yorgun düşeceksiniz, uykusuz kalacaksınız ama kesinlikle belli etmeyeceksiniz. Ayakta kalmak için direneceksiniz. Toplumumuzda kadın, konuşamayan hemcinslerin sessiz çığlığıdır aslında. Hangi zamanda hangi mekânda olursa olsun çileleri farklı olsa da kaderleri aynı olan kadınlarımız için ne yapılsa azdır. Onun için ilk öykü kitabımı kadınlarımıza ithaf ettim.
ÖZTÜRK: Bu kitabınızla ilgili olarak okuyucularınıza samimi olarak şunu söylemek istiyorum: Kadın sorunlarını güzel bir anlatımla okuyucuya aktaran Sayın Bengül Dedeoğlu, kadın olmanın zorluklarını gözler önüne seriyor. Kendinizden bir şeyler bulacağınız bu kitabı düşünerek, içiniz burkularak ve zevkle okuyacağınızdan emin olabilirsiniz.
Peki, başka projeleriniz var mı, bilgi verir misiniz?
DEDEOĞLU: Evet, var. Yayına hazır üç projem için 3 yayınevinden haber bekliyorum. İzin verirseniz açıklamayım. Büyüsü bozulmasın!
ÖZTÜRK: Yazar olarak kendinizi nasıl buluyorsunuz?
DEDEOĞLU: Tek cümleyle cevaplamak istiyorum: Yolun başındayım.
ÖZTÜRK: Yazar olmak isteyen genç okuyucularınıza tavsiyeleriniz nelerdir?
DEDEOĞLU: Bol bol okumalarını ve sabırlı olmalarını. Hem Türk hem de dünya edebiyatından klasikleri okumalarını tavsiye ediyorum. Kurgu, anlatım, dil, bunlara dikkat etsinler.
ÖZTÜRK: Başta şahsım sonra AHABERİM.COM adına bu söyleşi nedeniyle vakit ayırıp beni kırmadığınız için çok teşekkür ediyorum.
DEDEOĞLU: Estağfurullah. Bana bu fırsatı verdiğiniz için ben çok teşekkür ediyorum.