• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/celebi.ozturk.9
Site Haritası
ŞİİR KLİBİ
 
               ÇELEBİ ÖZTÜRKRESMİ WEB SİTE    
                                                                           

   

GazetelerdenAzerbaycan Bayatı Dergisi


Azerbaycan’ın ‘Bayatı’ Dergisi'nde yazısı çıkan yazarları anlatan rahmet İsa Kayacan'ın Yedigün Gazetesi'nin 02 Temmuz 2014 Çarşamba günlü köşe yazısı.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’den bize ulaşan bir dergi, Beynelhalg Sanat Dergisi ‘Bayatı’nın bir arada yayınlanan 37 ve 38. sayıları, yine dopdolu içeriğiyle dikkat çekti.

Bayatı’nın başredaktotu: Prof. Dr. Elçin İskenderzade. Başredaktor müavini: Ekber Ekberzade. Hacri ülke temsilcilikleri ve redaksiya şurası var, değişik isim ve imzalardan oluşan.

Masamda bulunan Bayatı Dergisinin ilgili sayısı 88 sayfayla Günyüzü görmüş. Bahaeddin Güney, Çelebi Öztürk, Elçin İskenderzade, İsmet Bora Binatlı, Ozan İnci, Bestami Yazgan, Yusuf Dursun, Hayrettin İvgin, Rizvan Nesiboğlu, Arif Emrahoğlu, Hasan Devrim, Narıngül, Zakir Ağdamlı, Vasif Süleyman, İbrahim İlyaslı, Firengiz İdrisgızı, Ayten Nesibbeyoğlu, Fergane Misgergızı, Fahrettin Meydanlı, Elçin Ağayev, Adil Mirseyid, Teyyar, Gülafet, Tamilla Abbashanlı, Faruk Faik Köprülü, Şemsettin Küzeci, Valeh Bahaduroğlu, Halid Zaman, Müzeyyen Buttanrı, Sabir Arazlı Özgün, imzaları yazı, şiir ve araştırmalarıyla Bayatı sayfalarında bizimle selamlaştılar. Dergi içinde yer alanlardan kısa kısa alıntılar yaparak devam edelim:

1-                      Türk dünyasının çok değerli aydınlarından biri, tanınmış şair, yazar, eğitimci aziz gardaşımız Osman Baş’la dostluk tarihimizin 10. yılı tamam oldu Prof. Dr. Elçin İskenderzade)

2-                      Şairler ve yazarlar, zaten iyilikle uğraşanlardır. İyilerin ortaya koydukları eserler de iyi ve yararlı şeylerdir (Prof.Dr. Hayrettin İvgin),

3-                      Elçin İskenderzade yaratıcılığında, vatan şiirleri içten ve imandan gelir. (Arif Emrahoğlu)

4-                      Kuşkusuz ki, Irak Türkmen Edebiyatı kültürünün kökü ve derinliği tarihin uzun çağlarına kadar uzanır. Orta Asya’dan deniz dalgaları gibi Irak’a göç eden Türkmen boylarının kendilerine göre özgü, kültür ve edebiyatları vardır. (Faruk Faik Köprülü).

-Gezginci bir tüccar olan Cesaret Anna (Anna Fierling) Savaş yıllarında ayakta kalmaya çalışan fırsatçı bir kadındır (Prof.Dr. Müzeyyen Buttanrı)

KATİL ÇİN'İ Mİ TANITACAKSINIZ?

crd radyo
Yorumlar - Yorum Yaz