• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/celebi.ozturk.9
Site Haritası
ŞİİR KLİBİ
 
               ÇELEBİ ÖZTÜRKRESMİ WEB SİTE    
                                                                           

   

Bizde Sevgililer Günü 12 Ay Her gün

Her yıl 14 Şubat günü dünyada Sevgililer Günü olarak kutlanıyor. 14 Şubat’ın Sevgililer Günü olarak kutlanmasının özel bir anlamı mı var? Neden başka bir gün değil? Ve neden Sevgililer Günü? Bu sorulara cevap verebilmek için 14 Şubat’ın Sevgililer Günü olarak kutlanmasının nedenini incelemek gerekiyor.
 
Kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanır. Hıristiyan âleminde “Aziz Valentin Günü” olarak bilinir. Batı medeniyetinde kelime anlamı olarak Valentine, hoşlanılan kişi ya da sevgili anlamında kullanılıyor.
 
14 Şubat’ın aşk ile ilişkisi antik çağlara dayanıyor. Antik Yunan takvimlerinde, Ocak ayı ortası ile Şubat ayı ortasının arasında kalan süre Gamelyon ayı olarak adlandırılmıştır.
 
Antik Roma’da 15 Şubat, bereket tanrısı Lupercus’un onuruna, Lupercalia günü olarak kutlanmaktaydı. Lupercus’un din adamları bu günün anısına tanrıya keçi kurban ederlerdi. Kurban ettikleri keçiden bir parçayı kafalarının üstünde taşıyarak Roma sokaklarında dolanır ve herkese dokunurlardı. Genç kızlarda bu dokunuştan nasiplenebilmek için çabalardı.
Lupercalia bayramından bir gün önce yani 14 Şubat’ta genç erkekler, kâğıtlarda isimleri yazılı olan genç kızlarla kura çekerek çiftleşirlerdi. Ancak 469 yılında Papa bu geleneği yasaklayarak sadece kura çekilişine izin verdi. Kuralarda kızların değil azizlerin isimlerinin yazılı olması dikkati çekiyor.
 
Katolik Ansiklopedisi’nin 1908 yılında basılan nüshasındaki ‘eski şehitler listesi’nde 3 tane Aziz Valentine isminin geçtiği belirtiliyor. Azizlerin inançları yüzünden 14 Şubat’ta öldürüldüğü kayıtlıdır.
 
Bazı tarihçiler romantik aşk ile Valentine arasında bir bağlantı bulunmadığını ve tarihi kayıtlarda geçmediğini, bunun bir efsaneden ibaret olduğunu belirtmelerine rağmen, 14 Şubat 496 yılında Papa Gelasius tarafından Valentine’nin onuruna kutlama günü ilan edilmiştir. 1969 yılında ise kilise takviminden çıkarılmıştır.
 
1381 tarihli Parlement of Foules adlı kitapta, Fransa ve İngiltere’de 14 Şubat’ın geleneksel olarak kuşların çiftleşme günü olduğu belirtiliyor. Günün anlamı nedeniyle sevgililerde birbirlerine güzel ve anlamlı sözler yazılı kâğıtları vererek Valentine diye hitap ediyorlardı.  Hıristiyan olduğu için öldürüldüğü iddia edilen Valentine ile ilgili efsaneler çeşitli boyutlardadır. 14 Şubat’ta çeşitli olayların yaşandığı iddia edilir.
 
Amerikalı bir vatandaşın 14 Şubat 1800 tarihinde sevgilisine kart göndermesiyle başlayan kart gönderme ve hediye verme geleneği günümüzde artarak ticari bir boyuta dönüşmüştür. 14 Şubat’ta bütün dünyada adeta ticari patlama yaşanmaktadır.
 
Sevgiliye veya hoşlanılan bir insana kalp şeklinde ağaç ya da başka eşyalar, aşk ve sevgi sözcükleri yazılı kartlar, sevgisini anlatan başka hediyeler, çiçek, çikolata, o günü baş başa geçirmek; evde ya da dışarıda yemek yemek, o güne özel seksi objeler kullanmak, yaygın olarakta evlenme tekliflerinin yapılması 14 Şubat’a özel davranış kalıplarıdır.
 
Türkiye başta olmak üzere bütün Müslüman ülkelerinde kabul gören 14 Şubat Sevgililer Günü ne eski Türklerde ne de İslam tarihinde yoktur. Ortaçağ’da kızların isimleri yazılı kâğıtlarla kura çekilmesi sonucu çiftleşme geleneği, bugünkü adıyla Sevgililer Günü olarak kutlanmaya başlanmış, ancak İslam tarihinde ve Türklerin tarihinde böyle bir ahlaksızlık örneği görülmemiştir. Batı medeniyetinden bize intikal etmiş pek çok ahlaksızlık örneği vardır. Bunlardan biri 14 Şubat Sevgililer Günü olarak kutlanmakta, resmi olarak evli, nişanlı ve sözlü olmayan gençler arasında çeşitli ahlaksızlıklar yaşanmaktadır. Belki bunlar hazin sonuçlara da neden olmaktadır.
 
14 Şubat Sevgililer Günü’nün bugünkü anlamı ticarettir. Evet, bugün ticari faaliyetler aşırı derecede artmakta ve israf her yere hakim olmaktadır. 14 Şubat gibi günah tohumlarının fütursuzca yayıldığı bu günün İslam âlemi için hiçbir anlamı olmaması gerekir. Yazılı ve görsel basının dayatmalarına karşı çıkılmalıdır. Çünkü İslam âleminin günü değildir. Ahlaksızlığın pervasızca yozlaştırıldığı bir günün anlamı için kutlama yapılmaktadır.
 
İslam âleminde ana, baba, eş, çocuklar, yakın akrabalar her gün sevilir, sayılır. Onlara kol kanat gerilir. Korunur ve kollanır. Her zaman onların yanında olunur. Bizim toplumumuzda çocuklar 18 yaşını doldurmuş dahi olsa evinden ayrılmasına iyi gözle bakılmaz. Bu zaten mümkün olmaz. Hatta evlenip gitmiş dahi olsa, ölene kadar çocuklar korunur ve kollanır. Böyle bir toplumun 14 Şubat’a ihtiyacı niye olsun? Sevgiyi, hediyeleşme ile göstermek ancak batı medeniyetlerinde görülebilir. Bizdeki sevgi gösterisi daha samimi, daha içten ve daha duygusaldır.
 
İslam dininin, sevgi, hoşgörü ve merhamet dini olması, toplumu oluşturan bütün fertlerin ki, bunların diline, inançlarına, rengine, etnik köken ve mezhebine bakmadan ihtiyaç sahiplerine, yaşlılara ve düşkünlere yardım etmeyi gerektirir. Bu özelliğimiz nedeniyle sevgimizi hemen her gün eşimize, çocuklarımıza, yakınlarımıza, çalışma arkadaşlarımıza gösteririz. Onlara gülümseyerek günaydın der, halini hatırını sorar, ikramda bulunuruz. Bize her gün 14 Şubat… Bizde Sevgililer Günü 12 ay her gündür. Bu nedenle Müslüman toplumların özellikle 14 Şubat gibi bir günden şiddetle kaçınmaları ve kendi özlerine dönmeleri gerekir.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/

 


 


Yorumlar - Yorum Yaz