• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/celebi.ozturk.9
Site Haritası
ŞİİR KLİBİ
 
               ÇELEBİ ÖZTÜRKRESMİ WEB SİTE    
                                                                           

   

Türkistan dernekleri neden bir araya gelemiyor?

Önceki yazımda İslam’ın birlik ve beraberliğe nasıl baktığını yazmıştım. Bu konunun devamı olarak bu yazımda Türkistan derneklerinin neden bir araya gelemediğini irdeleyeceğim.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde, bildiğim kadarıyla kurulmuş bulunan 11 adet Türkistan Derneği bulunuyor. Şaşıracaksınız belki ama çoğunun birbirinden haberi yok. Medyayı iyi kullanan dernekler faaliyetlerini rahatlıkla anlatabiliyor, amaçlarını, Türkistanlılardan beklentilerini çeşitli vasıtalarla açıklayabilme imkânı bulurken, bazı dernekler içine kapanmış durumda! Bir dernek kurmuşlar, kendilerine Genel Başkan payesini vermişler, bu paye ile sağdan soldan biraz saygı görmeye başlamışlar! Dernek Genel Başkanı sıfatıyla Kaymakamla, Valiyle, Milletvekiliyle, hatta Başbakanla görüşme trafiği yakalayabilen kendisini Türkistan Hükümdarı sanmaya başlamış! Önceleri muhtarın kapısından içeri girerken şapkasını çıkarıp ceketinin düğmesini ilikleyenler şimdilerde Dernek Genel Başkan sıfatıyla havalarda uçuyor, ayakları yere basmıyor!

Dünya Türkistanlılar Derneği Genel Başkanı Abdullah Akyol ziyaretime geldi. Uzun uzun sohbet ettik. “Neden bir araya gelemiyorsunuz?” diye sordum. Aldığım cevap düşündürücüydü. Dedi ki; “Şahsım adına bir araya gelerek güç oluşturalım düşüncesindeyim. Ancak kimse burnundan kıl aldırmıyor!” Evet, oldukça düşündürücü. Bu sohbetin özel bölümlerini etik olmayacağı için burada aktarmıyorum. Sadece şu kadarını belirtmek istiyorum: Türkistanlı Dernekler bir aya gelmelidir. Hiçbir dernek kendi başına bir şey yapamaz. Sesini duyuramaz. Amacını gerçekleştiremez. Ayrıca maddi olarak yıpranırlar. Nitekim üzülerek ifade etmek istiyorum ki kendi başına çalışmaya karar veren dernekler amacına ulaşabilmenin zorluğunu yaşıyor. Bir şeyler yapabilmek için çalmadık kapı bırakmıyorlar. Kimse gücenmesin ve üzerine alınması ama derneklerin el açmasını doğru bulmuyorum. Bu düşüncede olan pek çok dernek yöneticisi var. Toplanan paraların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığı da şüpheli! Edindiğim bilgiye göre geçmişte –isimlerini vermek doğru olmayacağı için burada belirtmeyi gereksiz görüyorum- bazı dernek yöneticileri şaibeye karışmış!

Çeşitli dernekler Doğu Türkistanlı soydaşlarımıza yardım toplayabilmek için yardım çağrısında bulunuyor. Gördüğümüz kadarıyla çok etkili değil. Kimi yardım çağrıları halis niyetle yapılırken, kimine vatandaşların şüphe ile baktığını dernek yöneticilerinin bilmesi gerekiyor.

Türkistanlı bir Karakoyunlu Türk’ü olarak ne kadar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir Türk isem, o kadar da Doğu Türkistanlı bir Türk’üm. Doğu Türkistan da soydaşlarımın yaşadığı zulüm içimi kanatıyor. Doğu Türkistan da uygulanan asimilasyon, Kızıl Çin Devletinin sınır tanımaz işkence ve zulmü devam ederken, Türkiye’de bulunan Türkistanlı Derneklerin bir araya gelememesini yadırgıyorum. Bütün dernekler bir çatı altında toplanmalıdır. Türkistan Birliği, Doğu Türkistan Maarif Birliği (İstanbul), Uluslararası Türkistanlılar Dayanışma Derneği (Kayseri), Doğu Türkistan Göçmenler Derneği (İstanbul), Adama Türkistanlılar Derneği (Adana), Türkistan İslam Kardeşliği Derneği (İstanbul), Türkistanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği (İstanbul), Dünya Türkistanlılar Derneği (Ankara), Doğu Türkistan Haber ve araştırma Merkezi (İstanbul), Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği (Kayseri) ve Dünya Genç Türkistanlılar Derneği (Gaziantep) gibi Doğu Türkistanlılar için çalışan dernek ve çeşitli merkezlerin TÜRKİSTANLI DERNEKLER FEDERASYONU çatısı altında birleşmesi elzemdir. Eğer Doğu Türkistan’da yaşayan soydaşlarımıza yardım etmek amacıyla bu dernekler kurulmuşsa, o vakit amaç bir olmalıdır. Bu konuda ayrı amaç güdülemez ve ayrı amaçların peşinden gidilemez. Dernek Başkanları şapkasını önüne koyup düşünmelidir. Aksi halde hiç kimsenin Doğu Türkistan bahanesiyle kendi egolarını tatmin etmek için soydaşlarımızı kullanmaya hakkı yoktur. 

Yorumlar - Yorum Yaz