• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/celebi.ozturk.9
Site Haritası
ŞİİR KLİBİ
 
               ÇELEBİ ÖZTÜRKRESMİ WEB SİTE    
                                                                           

   

İstiklal Marşı'nın 95. yıldönümünü kutluyor, Mehmet Akif'i rahmetle anıyoruz

İstiklal Marşı’nın 12 Mart 1921 tarihinde kabul edilişinin 95. Yıl dönümünü kutluyoruz.

Türk Milletinin ümitsizliğe düştüğü günlerde milleti ümitsizlikten kurtararak milli ve manevi duyguları coşturan Mehmet Akif Ersoy ortaya çıktı. Kurtuluş savaşının en heyecanlı günlerinde camilerde verdiği vaazlarıyla toplumu bir araya getirmeyi başardı.
 
İstiklal Marşı’nın, milletin ortak duygularına tercüman olması bakımından önemi var. Topraklarımızın düşman işgaline uğradığı günlerde millete umut veren meşalenin adı Mehmet Akif’tir. Anadolu’nun direniş sembolü olan, bu direnişi ve milletin uyanışını sonsuza kadar ruhumuzda yaşatacak olan eserin adı da İstiklal Marşı’dır. İstiklal Marşı, vatan sevgisinin, inancın eseridir.
 
Eserin yazılma safhası da en az yarışmanın açılması kadar anlamlıdır. İstiklal Marşı’nın ordu için yazılması ilk akla gelendir. 500 lira ödül konan bu yarışma Türk’ün anlı şanlı zaferini ve o ruh halini anlatmalıydı. 734 şiir arasından ayrılan ilk 6 şiir’de o ruh yoktu. Bunun üzerine para ödülü nedeniyle yarışmaya katılmayan Mehmet Akif Ersoy’u, dönemin Maarif Vekili Hamdullah Suphi Tanrıöver’in ısrarla ikna etmeyi başardı ve şiir yazdırıldı. Şiir, imzasız olarak Ordu Komutanlığı’na gönderildi. Ordu’daki seçici kurul oy birliğiyle Mehmet Akif’in şiirini birinci seçti. 1 Mart 1921 günü Meclis’in ikinci oturumunda ele alınan şiir okunarak büyük beğeni aldı. Ancak oylama 12 Mart 1921 günkü oturumda yapıldı. Oylamada İstiklal Marşı oy çokluğuyla kabul edildi. Akif, ihtiyacı olduğu halde para ödülünü almamıştır.   

İstiklal Marşı, beyaz gelinliğini giymiş kız gibi vatanın sembolüdür. Milli duygularımızın şahlanış öyküsüdür. Milli duygularımızı coşturan mısraların sahibi Mehmet Akif Ersoy, ilim, kültür ve fikir adamı olarak, gençliğin Müslüman kimliğine uygun şekilde yetişmesi ve yaşaması için çalışmış, bu arzularını dile getirmiştir. ‘Asım’ın Nesli’ bu arzulardan biridir. İstiklal Marşı bizim tarihimizdir. Akif, değerlerimizi, kahramanlığımızı 10 kıtalık şiirine sığdırabilmiş ender bir şahsiyettir. Bu nedenle İstiklal Marşı’na sadece Marş gözüyle bakmamak lazım. O Marş, bunların çok ötesinde, milletin ruhunun derinliklerine hitap eden bir kahramanlık destanıdır. Bu Marş, milletimizin emperyalizme cevabıdır. Bu nedenle gençliğe Safahat’ı okumalarını tavsiye ediyoruz.
 
İstiklâl Marşı edebi bir eserdir.  Türk Milletinin bu esere göstermiş olduğu saygı ve sevgi boşuna değildir. Bu eserin önemini kavrayabilmek için eserin hangi amaçla ve nasıl yazıldığını bilmek ve eserin tahlilini iyi yapmak lazım. İstiklâl Marşı’nın ruhumuza etki eden manevi atmosferini anlayabilmek için tarihin o dönemini bilmek gerekir. Emperyalizmin gücüne karşı nasıl bir mücadele verildiğini anlamak gerekir. Yetişen yeni neslin, dinini ve namusunu korumak için seve seve ölüme giden atalarının o inancını ve vatan sevgisini iyi anlaması gerekir. Vatan, millet sevgisi, bağımsızlık duygusu, millet olarak var olma düşüncesi, hak, şehitlik mertebesine ulaşma isteği, din bütünlüğünün korunması duygu ve düşünceleri İstiklâl Marşı’nın içeriğinde yatan gizli gerçeklerdir. İstiklâl Marşı, aynı zamanda Türk Milletini tarif eder. Eserin ruhu tüm dünya devletlerini etkilemiştir.

İstiklâl Marşı’nı neden Safahat’a almadığını sordukları zaman, Mehmet Akif Ersoy şu cevabı vermiştir; ‘O, benim değil. Bütün bir milletin malıdır.’  

İstiklâl Marşı, ruhumuzu coşturan önemli bir eserdir.  İstiklal Marşı’nın kabulünün 95. Yıldönümünü coşkuyla kutluyor ve milletimizin, vatan ve inancın sembolü olan İstiklal Marşı’na sahip çıkmalarını diliyorum. Milletin, bu eserin ruhunu anlayacak evlatlar yetiştirmesini diliyorum. Bu vesileyle Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyoruz. Allah (c.c), bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın.